استاندارد شابک (شماره استاندارد بین المللی کتاب) منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۵ - ۱۰:۳۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۱۱/۵ - ۱۰:۴۳:۳۴
استاندارد شابک (شماره استاندارد بین المللی کتاب) منتشر شد
استاندارد « اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- شماره استاندارد بین‌المللی کتاب (شابک)» به همت پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هدف از تدوین این استاندارد تعیین مشخصاتی برای شماره استاندارد بین‌المللی کتاب (شابک) به‌عنوان سامانه بین‌المللی شناسایی منحصربه‌فرد برای هر شکل محصول یا هر ویراست از انتشارات تک‌نگاشتی است که توسط ناشری خاص برای دسترسی عموم منتشر یا تولید شده است.

این استاندارد نحوه ساخت، قواعد اختصاص و استفاده، فراداده‌های مرتبط با تخصیص شابک و اداره سامانه شابک را تعیین می‌کند. این استاندارد برای انتشارات تک‌نگاشتی (کتاب‌ها) کاربرد دارد و برای آثار متنی (محتوا) به‌کار نمی‌رود.

استاندارد « اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- شماره استاندارد بین‌المللی کتاب (شابک)»که پیش از این در سال 1393 تدوین شده بود، براساس نسخه جدید استاندارد منبع در سال 1400 مورد بازنگری و تجدیدنظر قرار گرفت.

کار تدوین این استاندارد با تلاش پژوهشکده اسناد و با مشارکت ویژه متخصصان خانة‌ کتاب و نمایندگان دستگاه‌های مختلف مانند اساتید دانشگاه، سازمان ملی استاندارد ایران، و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در 42 صفحه تدوین شده است.

علاقه‌مندان برای دسترسی استاندارد « اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- شماره استاندارد بین‌المللی کتاب (شابک)» می‌توانند به وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی http://standard.isiri.gov.ir مراجعه کنند.