ایوب آقاخانی به پویش «کتابخوانی ملی»پیوست


تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۴/۲۰ - ۱۱:۱۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۴/۲۰ - ۱۲:۰:۲۶
ایوب آقاخانی به پویش «کتابخوانی ملی»پیوست
ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر و سینما به پویش «کتابخوانی ملی» پیوست و کتاب‌هایی چون «شکسپیر و شرکا»، «بازمانده روز» و سه گانه «کودک44»، «گزارش محرمانه» و «مامور شماره 6 » را برای مطالعه پیشنهاد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر و سینما در ادامه پویش «کتابخوانی ملی» که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حال انجام است، گفت: خوشحال هستم برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در کنار شما هستم و بدیهی است برای معرفی کتاب و یا رمان به آثاری که تاثیرات ماندگاری را از آنها دریافت کرده ام؛ رجوع می‌کنم.

آقاخانی ادامه داد: رمان «بازمانده روز» یکی از درخشان ترین آثاری است که کازوئو ایشی‌گورو نوشته و آن را با ترجمه نجف دریابندری مطالعه کرده ام. در این رمان به دریغ گویانه ترین شکل ممکن از طریق رصد اعمال یک خدمت‌کار کهنه کار در یک مکان اربابی، با احوالات تاریخ مورد نظر نویسنده آشنا می‌شویم و مطمئن هستم از مطالعه آن پشیمان نخواهید شد.

وی ادامه داد: دومین کتابِ توصیه من کتاب «شکسپیر و شرکا» نوشته جرمی مرسر روزنامه نگار و نویسنده کانادایی است. این کتاب اثری نمکین و بامزه است، نه به این معنا که روحیه طنازانه داشته باشد، بلکه کتاب با ساده ترین شکل ممکن یک کتابفروشی را روایت می کند که اداره کننده این کتابفروشی با عنوان جرج، در پاریس و روبروی کلیسای نوتردام است. در این کتاب احوالات جذابی از زبان یک کتاب‌فروش در برخوردهای اجتماعی و افرادی که به آنجا رفت و آمد دارند گزارش می‌شود، این کتاب صمیمی، خوش خوان و جذاب است.

نویسنده، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر و سینما اظهار داشت: همچنین سه گانه ای نیز معرفی می‌کنم به قلم نویسنده بریتانیایی تام راب اسمیت که این سه گانه به دوران دهشتناک استالینی در شوروی می‌پردازد. این سه گانه با کتاب «کودک 44 » آغاز می‌شود و با «گزارش محرمانه» ادامه پیدا می‌کند و با «مامور شماره 6» به فرجام می‌رسد.

وی گفت: این سه گانه از سال 2000 به بعد به چاپ رسیده است و اقتباس سینمایی این کتاب از روی یک پرونده جدی و مستند از تاریخ شوروی استالینی ساخته شده است. موضوع این کتاب درباره فردی با عنوان آندری چیکاتیلواست که ده‌ها کودک را به بهانه‌های ایدئولوژیک به فجیع ترین شکل به قتل رسانده است آنچه باعث می شود مطالعه این کتاب را اکیدا توصیه کنم، این است که ذیل خواندن این رمان، اطلاعات بسیار دقیق و جذابی از شوروی دوران استالین به دست می دهد که نقطه عطف بسیار غریب در تاریخ اجتماعی و سیاسی شوروی است.

وی گفت: در کتاب‌های «گزارش محرمانه» و «مامور شماره 6» نیز همچنان ما با کاراکتر لئو دمیدوف و همسر او مواجه هستیم که در کودک 44 این دو نفر به نظر می‌رسد با فرجام تلخی از داستان حذف شوند، ولی خوشبختانه با مهارت تمام در دو داستان بعد که به حکومت شوروی استالینی می‌پردازد، این زن و شوهر جزو کاراکترهای ثابت دو داستان مهیج به پرونده‌های موجود در تاریخ حکومت کمونیستی استالین می‌پردازند.

آقاخانی خاطرنشان کرد: این سه اثر سرو صدای بسیار زیادی در جهان راه انداخت و با واکنش‌های جدی حتی از سوی روسیه کنونی مواجه شد.

پایان مطلب//