از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

تعداد مشاهده خبر :449
btnSendToFriend
بروجردی: آمادگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای تعامل فرهنگی با سنگال
تاريخ درج خبر : 1396/05/16 03:48:53 ب.ظ
امبانیک انجای وزیر فرهنگ کشور سنگال ظهر امروز با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشرف بروجردی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به هیات بازدید کننده سنگالی گفت: آرزو می کنم این فرصتی که برای بازدید از کتابخانه ملی پیش آمده بتواند رویکرد فرهنگی ایران را معرفی کند و در اختیار مسئولان کشور سنگال قرار دهد.
او در ادامه گفت: از طرفی امیدوار هستم ماهم بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم تا تعامل فرهنگی بین ایران و سنگال که از زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی با امضا یک توافقنامه به وجود آمده، استفاده و در این راستا تحقق بخشیم.
بروجردی بیان کرد: از آن جایی که کتابخانه ملی و سازمان اسناد و آرشیو ترکیبی است، بنابراین فرصتی برای شناخت همه جانبه ایجاد خواهد شد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی یادآور شد: یک بایگانی بسیار ارزشمند در این مجموعه وجود دارد و در اختیار پژوهشگران قرار داده می شود که آن ها می توانند در راستای مستند سازی این مرز و بوم تحقیقات خود را انجام دهند.
Show full size image.

 

او در ادامه با بیان اینکه هیات سنگالی می توانند با نحوه کار در کتابخانه و حفظ آثار مکتوب و اسناد در ایران آشنا شوند گفت: این اسناد ارزشمند که قدمت آن‌ها به صدها سال گذشته باز می‌گردد، در مواقع لزوم در اختیار پژوهشگران قرار داده می‌شود تا پژوهش‌های خود را به یک نظریه تبدیل کنند.
بروجردی اضافه کرد: دولت مصوبه‌ای دارد که براین اساس هر سندی توسط دستگاه های اجرایی تولید می شود، باید در اختیار این سازمان قرار گیرد؛ در این راستا اسناد به صورت دیجیتال از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف برای این سازمان ارسال می‌شود.
او به ظرفیت‌های موجود در کتابخانه ملی برای همکاری با کشور سنگال اشاره و اضافه کرد: کارگاه‌های اجرایی و آموزشی ما فعال هستند. همچنین ما می‌توانیم از طریق ایجاد تفاهم‌نامه دوره‌هایی در کشور های مختلف برگزار کنیم و اساتیدی را از ایران برای آموزش مامور کنیم.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت آزمایشگاه‌های موجود در کتابخانه ملی بیان داشت: وقتی سندی وارد این مجموع می‌شود، مراحل مختلف را طی می‌کند تا به مخزن و یا سایت منتقل شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: در حوزه دیجیتال نیز، ارتباطات مختلفی با کشورها داریم و این حوزه باعث پیشبرد تفاهم نامه ها نیز خواهد شد.
وی تاکید کرد: آمادگی خود را اعلام می‌کنیم تا هر نوع تعامل فرهنگی شکل گیرد. در این راستا هم نیز برنامه های بازدید، برگزاری کارگاه ها و ... را می توانیم اجرایی کنیم.
در ادامه این نشست امبانیک انجای، وزیر فرهنگ سنگال با ابراز خوشحالی از فرصت ایجاد شده برای حضور در ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: در مقایسه با ایران، نتوانسته ایم به میزان ایران کتاب‌ها و اسناد جمع آوری را جمع آوری کنیم؛ اما از دوره پس از استعمار نیز حدود 3میلیون سند جمع آوری کرده‌ایم.
او در ادامه با بیان اینکه این دیدار فرصت خوبی برای همکاری بین کتابخانه ملی ایران و سنگال است گفت: یکی از مسائلی که وجود دارد و برای ما هم اهمیت دارد، موضوع حفظ و نگهداری نسخ خطی است که در این راه از شما کمک می خواهیم.
وزیر فرهنگ سنگال ادامه داد: موضوع دیگر که برای ما اهمیت دارد این است که بدانیم از تکنولوژی مدرن چگونه برای حفظ منابع استفاده می‌کنید. زیرا هدف ما نگهداری بلند مدت از منابع است.
امبانیک انجای وزیر فرهنگ کشور سنگال اضافه کرد: همچنین ما می‌خواهیم از تجربیات شما در زمینه نگهداری تجهیزات موجود در کتابخانه استفاده کنیم. در این راستا هم در نظر داریم تا با کمک شما دوره‌های آموزشی را نیز برگزار کنیم.
گفتنی است در پایان این نشست نیز وزیر فرهنگ کشور سنگال از بخشی از قسمت های کتابخانه ملی بازدید کرد.
آرشيو اخبار

بازگشت
نظرات كاربران
ارسال نظرات

نام:
ايميل: (نمايش داده نمي شود)
توضيحات:

تصویر امنیتی
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.