از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

تعداد مشاهده خبر :909
btnSendToFriend
آثار آماده انتشار/ چاپ کتابی درباره مدیریت اسناد کاربردی
تاريخ درج خبر : 1395/12/23 09:48:39 ق.ظ
 
کتاب مدیریت اسناد کاربردی، به کوشش مینا کرمی به زودی توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، افزایش مکاتبات در محیط اسناد سنتی، معضلاتي چون دشواري دسترسي به اسناد، كندي بازيابي آن‌ها و از همه مهم‌تر هزينه‌هاي سنگين نگهداري را دربرداشته و از جمله پيامدهاي آن مي‌توان به صرف زمان زياد پرسنل در نگهداري و بازيابي اسناد، اشغال حجم زيادي از فضاي فيزيكي براي نگهداري از اين اسناد، نگراني‌هاي ناشي از حفظ و امنيت اسناد و هزينه‌هاي خريد و نگهداري تجهيزات مناسب براي بايگاني فيزيكي اسناد اشاره كرد.

در محیط الکترونیکی نیز افزایش روزافزون اسناد و پرونده‌ها، تغییرات فناوری، کهنگی تجهیزات و نظایر آن نیز ضرورت مدیریت بر اسناد را بیش از پیش نشان می‌دهد.

مديريت هماهنگي فرم‌ها و سيستم‌هاي بايگاني در سال 1381 شروع به تدوین آیین‌نامه و بخشنامه‌ها و جزوات آموزشی کرد و در این راه ضمن شرح وظايف مديريت اسناد و شاخه‌هاي آن، در آثار تدوين شده به تشريح و تعريف مديريت فرم، مدیریت گزارش‌ها و مدیریت دستورالعمل‌ها اقدام کرد. متاسفانه در همان دوران این آثار به چاپ نرسید و به صورت جزوات تکثیری دست به دست شد.

از آنجایي که سوابق اداري نتيجه و عصاره انديشه‌ها، فعاليت‌ها و اقدامات انجام شده سازمانی هستند و حاوي اطلاعات، تجربيات و دانش‌گران‌بهايي است كه يكي از ابزارهاي مهم مديريت در تهيه برنامه‌ها و تصميم‌گيري‌هاي اداري محسوب مي‌شوند، اين سوابق بايد مديريت شوند. به همين منظور کتاب «مدیریت اسناد کاربردی» آماده انتشار شده است.

اين كتاب شامل 4 فصل، مدیریت فرم‌ها، مديريت گزارش‌ها، مديريت دستورالعمل، مديريت فرم‌ها» (ترجمه‌ای است از دستنامه مدیریت اسناد) است که به کوشش مینا کرمی آماده چاپ شده است.
آرشيو اخبار

بازگشت
نظرات كاربران
ارسال نظرات

نام:
ايميل: (نمايش داده نمي شود)
توضيحات:

تصویر امنیتی
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.