از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

نمایشگاه مجازی به مناسبت 29م اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت در ایران

تصويب قانون ملي شدن صنعت نفت ايران در 29م اسفندماه ‎1329ش.، نقطة عطفي در تاريخ سياسي، اقتصادي و مبارزات مردم ايران، براي نجات سرمايه‌هاي ملي اين مرز و بوم از دست بيگانگان به شمار مي‌رود.

يكصد سال قبل -كه اولين چاه نفت ايران در منطقة مسجدسليمان به دست يك شركت انگليسي كشف شد- دولت وقت ايران هيچ آگاهي و دركي از اين اتفاق مهم نداشت. اما كاشفان آن، به‌خوبي مي‌دانستند به چه ثروتي در ايران دست يافته‌اند و پايه‌هاي استعمار خود را در ايران با قراردادهاي استثماري استخراج، توليد و فروش نفت خام ايران، بنا نهادند.

تا اين‌كه با شروع دورة نخست‌وزيري دكترمحمد مصدق، ديدگاه خاصي وي در بارة نفت مطرح گرديد. اين ديدگاه، از تفكر اقتصادي خاص وي يعني اقتصاد «بدون نفت» نشأت مي‌گرفت. در همين راستا مبارزات خود را براي ملي كردن صنعت نفت، با تأكيد بر اين نكته كه ايرانيان بايد خود منابع نفتي كشورشان را اداره و بهره‌برداري كنند، آغاز كرد.

در تمام مراحلي كه صنعت نفت براي ملي شدن پيمود، علما از جمله آيت‌الله كاشاني، نقش محوري و رهبري داشته‌اند و حضور ايشان در اين جريان سبب شد، طرفداران مصدق و عامه مردم در ادامه اين راه استقامت ورزند؛ تا اين كه مادة واحدة ملي شدن صنعت نفت در روز 24م اسفندماه 1329ش.، در مجلس شوراي ملي، مطرح و در روز 29م اسفندماه همان سال به تصويب رسيد.

در متن پيشنهاد تصويب شده، آمده بود: «به ‌نام سعادت ملت ايران و به ‌منظور كمك به تأمين صلح جهاني، امضا كنندگان ذيل، پيشنهاد مي‌نمائيم كه صنعت نفت ايران در تمام مناطق كشور بدون استثنا ملي اعلام شود، يعني تمام عمليات اكتشاف، استخراج و بهره‌برداري، در دست دولت قرارگيرد.»

گروه ارتباطات آرشيوي، به مناسبت سالروز ملي شدن صنعت نفت ايران، نمايشگاهي مرتبط با نفت از سندهاي منتخب موجود در آرشيو ملي را به پژوهشگران تقديم مي‌كند.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 2615