از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

اعتراض ایرانیان به اقدام وهابی ها، و اسائۀ ادب آنان به بارگاه نبوی در مدینه، در 16م صفر 1344ق.

با تأسيس وهابيت به دست محمد بن عبدالوهاب بر مبناي انديشه­ هاي ابن تيميه و استقبال آل سعود از آن، فرهنگ و تمدن دنياي اسلام با تبعات جبران­ ناپذيري روبه­ رو شد و بسياري از آثار و اماكن تاريخي خود را از دست داد. اين گروه، در پي رسيدن به قدرت و تسلط بر منطقۀ حجاز، دست به گسترش و ترويج عقايد و ديدگاه ­هاي انحرافي خود زدند و از اين رهگذر، جنايات فراواني مرتكب شدند. بدعت دانستن تبرك و توسل در كنار روا ندانستن سفر براي زيارت قبر پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) و مصداق شرك قرار دادن چنين اعمالي، از جملۀ ديدگاه­ هاي آنان است كه مجوز انجام هر گونه جنايت را برايشان فراهم كرده است.

   با هدف دستيابي به اين عقايد، وهابي­ ها حمله به ميراث اسلامي مكه و مدينه را در دستور كار خود قرار دادند. از بين بردن ضريح قبور امامان بقيع و ساير اهل بيت و بزرگان اسلام، ويران كردن خانۀ حضرت خديجه(س) و محل تولد پيامبر در كنار حمله به گنبد خضراي پيامبر(ص) و اسائۀ ادب به ساحت آن بزرگوار، بخشي از اقدام­هاي آنان در حذف آثار اسلامي حجاز بود.

   با انتشار خبر اهانت به حرم نبوي، در سال 1344ق./ 1304ش. مسلمانان از هر گوشه و كنار جهان اعتراض خود را در بارۀ اين گونه اقدام­ها اعلام كردند و در محكوميت آن، تلگراف­هائي از ايران، عراق و ديگر كشورهاي اسلامي به ابن سعود مخابره شد. علماي اسلام به نشانۀ اعتراض، كلاس­هاي درس را تعطيل و مسلمانان با تحصن در مسجدها، مجالس سوگواري بر پا كردند.

   در پي رسيدن اين اخبار غم­انگيز به ايران، علما با ارسال تلگراف ­هائي نسبت به آن اعتراض كردند و دولت نيز با انتشار اعلاني، روز 16م صفر را عزاي عمومي اعلام كرد. در آن روز همانند روزهاي تاسوعا و عاشورا دسته­ هاي سينه­ زني و عزاداري، در كوچه­ ها و خيابان­ها به راه افتاد و مردم، مويه ­كنان با حضور در مسجدها، در مراسم سوگواري علما شركت كردند. اين مراسم، در تمام شهرهاي ايران برگزار شد و گزارش آن به صورت تلگراف به مركز ارسال گرديد.

   گروه ارتباطات آرشيوي، به مناسبت روز 16م صفر، اعتراض به وهابي­ هاي هتاك به حرم پيامبر اكرم(ص)، اسنادي از عزاداري­ هاي برگزار شده در شهرهاي مختلف ايران همراه با حركت اعتراضي علما را، تقديم علاقه‌مندان آرشيو كرده است.

 صفحه 1 از 2
Show full size image.
تعداد بازديد اين سند : 3171