از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

حماسه آزادی خرمشهر: نمایشگاه مجازی مطبوعات 1391

آزادسازي خرمشهر در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ خورشيدي پس از ۵۷۸ روز اشغال، مهم‌ترين هدف اجراي عمليات بيت‌المقدس در طول جنگ ايران و عراق توسط ارتش جمهوري اسلامي ايران (به فرماندهي علي صياد شيرازي) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (به فرماندهي محسن رضايي) بود.

در اين نبرد علاوه بر پايان بخشيدن به ۱۹ ماه اشغال بخشي از حساس‌ترين مناطق خوزستان و آزادسازي خرمشهر، ضربه‌اي سنگين به توان رزمي و روحيه نيروهاي عراقي وارد آمد.

تجهيزات و امكانات دفاعي دشمن در اين منطقه نشان مي‌داد كه عراق خرمشهر را به عنوان نماد پيروزي خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قيمت،‌ اين شهر را در تصرف نيروهاي خويش نگهدارد.

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرين بيت ‌المقدس كه براي رها سازي خرمشهر از سلطه‌ نيروهاي مهاجم عراقي انجام شد، از 10 ارديبهشت تا 4 خرداد ماه 1360 به طول انجاميد.

عمليات بيت‌المقدس به عنوان برجسته‌ترين عمليات پدآفندي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در تاريخ نظامي 8 سال دفاع مقدس ثبت شده است.

امام(ره) در ۳ خرداد ۱۳۶۱ به مناسبت آزادي خرمشهر پيامي خطاب به ملت ايران صادر كرد. در اولين بخش اين بيانيه آمده است:

«با تشكر از تلگرافاتي كه در فتح خرمشهر به اينجانب شده است، سپاس بي‌حد بر خداوند قادر كه كشور اسلامي و رزمندگان متعهد و فداكار آن را مورد عنايت و حمايت خويش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصيب ما فرمود.»

در ايران از اين عمليات و روز به عنوان نمادي از پيروزي، مقاومت و ايستادگي در برابر دشمن ياد مي‌شود. شوراي عالي انقلاب فرهنگي سوم خرداد را در تقويم رسمي ايران به عنوان روز مقاومت، ايثار و پيروزي نامگذاري كرده‌است.

مجموعه حاضرروزشمارنبرد و فتح خرمشهر است كه به همت گروه پيايندهاي اداره كل اطلاع رساني كتابخانه ملي تهيه شده است.30/2/1391

 

 

 

اين سند تصويري ندارد