از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
پربازدید ها
 
Enter Title

اسناد لانه جاسوسي

حركتي كه دانشجويان پيرو خط امام در 13 آبان 1358ش. با تسخير لانة جاسوسي امريكا در تهران شروع كردند، بي‌ترديد نقطة عطفي در تاريخ مبارزات ملتهاي تحت سلطه به شمار مي‌رود. آنان با انجام اين حركت‌، دست به اقدامي زدند كه طبق فرمايش امام خميني (ره‌) انقلابي بزرگتر از انقلاب اول بود. براي درك اين تعبير لازم است ابعاد پيچيده اين حركت از جنبه‌هاي مختلف سياسي‌، امنيتي‌، حقوقي‌، اقتصادي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد.
هنگامي كه اسناد موجود در سفارت به دست آمد و گزارش‌هاي مستندِ دخالت امريكا در امور داخلي ايران و طراحي توطئه‌هاي مختلف ـ قبل و بعد از پيروزي انقلاب ـ آشكار شد و با توجه به حمايت امام خميني(ره) از تسخير لانة جاسوسي، اطلاع رساني دربارة سياست¬ها و روش‌هاي امريكا در برخورد با تحولات ايران و ساير كشورها آغاز گرديد و انتشار اسناد موجود در سفارت آمريكا، حقايق زيادي از دخالت آن كشور در ايران را آشكار كرد. با آن كه بيش از دو دهه‌ از تصرف لانة جاسوسي آمريكا در ايران گذشته‌، هنوز اين اسناد مي‌تواند موضوع پژوهش‌هاي دانشگاهي در پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد و دكتراي رشته‌هاي تاريخ‌، علوم سياسي و روابط بين‌الملل قرار گيرد.
اگرچه با نفوذ ايالات متحده در اكثر مراكز دانشگاهي جهان و اعلام ممنوعيت ورود كتابهاي اسناد منتشره لانة جاسوسي به آمريكا آنچنان كه بايد و شايد اين كتاب¬ها به محافل دانشگاهي آن كشور راه نيافته، اما در ساير كشورها استقبال خوبي از انتشار اين اسناد به عمل آمده است.
اسناد منتشرشده‌، دهها موضوع كوچك و بزرگ در شيوه‌هاي اعمال سلطه و نحوة مداخلة آمريكا را در امور ايران و ساير كشورها نشان مي‌دهد. از طرف ديگر اين اسناد مي‌گويد كه بين جناح‌هاي امنيتي (سازمان سيا)، نظامي (پنتاگون‌) و سياسي (وزارت امور خارجه‌) آمريكا، چه اختلاف‌نظرها و تحليل‌هاي متفاوتي درخصوص انقلاب اسلامي ايران وجود داشته و اين اختلاف‌ نظرات به نحوي عميق بوده كه گاهي به حذف طرف مقابل به هر وسيله و شيوه‌اي ‌انجاميده است.
در سال جاري واحد اسناد مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي، مجموعه اسناد لانة جاسوسي آمريكا را كه پيش از اين توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام در 74 جلد منتشر شده بود، در هفت مجلد، به همراه يك جلد حاوي زندگينامه تعدادي از رجال سياسي و دو جلد روزشمار انقلاب اسلامي در دسترس محققين و پژوهشگران قرار داده است. در مجموعة جديد، براي كاهش حجم صفحات و سهولت استفاده محققين‌، متن اسنادِ حروفچيني شده و تصاوير اسنادِ هر جلد در يك لوح فشرده با قابليت جستجو در متن، به همراه كتاب ارائه مي‌شود.